D.K. HARRELL - TALKIN' HEAVY

Album Review

Album: 
D.K. HARRELL - TALKIN' HEAVY
Artist: 
D.K. Harrell
Record Label: 
Alligator Records
Style: 
Blues, Soulvolle blues, gospel
Date: 
20/06/2025
Reviewed by: 
Walter Vanheuckelom
D.K. HARRELL - TALKIN' HEAVY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
D.K. Harrell werd in 1998 geboren als D'Kieran Harrell in Ruston, Louisiana. Hij hoorde B.B. King voor het eerst op tweejarige leeftijd en zong mee. Als jongen zong hij in het kerkkoor, maar de blues bleef hem boeien. Films als The Blues Brothers, Cadillac Records en Ray maakten hem enthousiast om te zingen en te spelen. Hij kreeg zijn eerste gitaar op zijn twaalfde en op zijn zestiende schreef hij al zijn eigen nummers. Aanvankelijk geïnspireerd door B.B. King, besteedde de jonge Harrell uren aan het bestuderen van elke video van B.B. King die hij kon vinden. Hij leerde niet alleen Kings licks, maar uiteindelijk ook zijn toon, zijn finesse, zijn podiumkunsten en zijn leiderschapskwaliteiten. Harrells eerste betaalde optreden was als uitgenodigde gast op het B.B. King Symposium in Indianola, Mississippi, waar hij 'The Thrill Is Gone' speelde op Kings iconische gitaar, Lucille, begeleid door leden van Kings tourband. In 2022 won Harrell de B.B. King Of The Blues Award voor het Behoud van het Traditionele Blueserfgoed van de Blues Music Foundation. Naast B.B. King raakte Harrell ook in de ban van bluesgrootheden zoals Albert King, Freddie King, Elmore James, Muddy Waters en anderen, en maakte hun stijlen onderdeel van zijn muzikale vocabulaire. Zijn debuutalbum ' The Right Man' verscheen in 2023 op het Little Village label en kreeg lovende recensies en razend enthousiaste fans. Het album was een groot succes en everde hem de prestigieuze Blues Music Award voor Beste Opkomende Artiest van de Blues Foundation op. In 2024 trad hij op in de VS en Canada, en toerde hij door heel Europa, met shows in Duitsland, Zwitserland, Nederland, Frankrijk, België, Spanje en Noorwegen. Ondertussen tekende D.K. Hareel bij Aligator Records en daar bracht hij op 20 juni zijn album 'Talkin' Heavy' uit. D.K. Harrell schreef zelf elf nummers voor het album. In zes nummers (2,3,4,5,9,11) kreeg hij hulp van Christoffer Andersen schreef hij er zes en en 'Into The Room' werd geschreven door Harell, Andersen en Pugh.  'Good Man' werd geschreven door toetsenist Jim Pugh.
 
 
 
 
 
 
 
 
Met een snedige gitaarintro zet D.K. Harrell de opener 'A Little Taste' in. Even later komt de uitstekende blazerssectie, met de saxofonisten Russ Bryant en Aaron Lington en trompettist John Dupre,  power en soul in het nummer blazen. Drummer June Core en bassist Andrew Moss zorgen voor de stevige groove. Jim Pugh schittert met een heel knappe toetsensolo, waarna Harrell grandioos overneemt op zijn Gibson gitaar. Vicki Randle zorgt op percussie en congas voor de instrumentale afwerking. In 'A Little Taste' vinden we heel wat invloeden terug van Albert King en ook van Albert Collins. In het autobiografische 'Grown Now' zijn saxofonist Aaron Lington, trombonespeler Mike Rinta en trompettist Niel Levonius heel het nummer uitstekend en uitdrukkelijk aanwezig. In dit vloeiende nummer, dat ook als single verscheen, zingt Harrell over zijn jeugdjaren in Ruston, Louisiana en over de jaren dat hij in zijn auto leefde terwijl hij op zoek was naar een baan. Bassist Andrew Moss schittert met een fantastische baslijn en D.K. Harrell etaleert andermaal zijn grote klasse als gitarist met zijn prachtige gitaarvullingen en met een snedige en splijtende solo. In de titeltrack 'Talkin' Heavy' heeft Harrell een kritische boodschap voor onze huidige samenleving en voor de politiek. Ook hier horen we duidelijk invloeden van de drie Kings. De ritmesectie met drummer Derrick Martin en bassist Andrew Moss zorgen voor een strakke groove en de innemende blazers nemen ook hier weer een vooraanstaande rol in. De gevoelvolle en meeslepende snarensolo van gitarist D.K. Harrell is andermaal een lust om naar te luisteren. Verder is het instrumentaal genieten van het prachtige toesenwerk van Jim Pugh. 
 
 
 
 
 
 
 
Het tempo gaat fors de hoogte in voor 'PTLD', een afkorting voor Post Traumatic Love Disorder. In dit radiovriendelijke nummer voegt Harrell een beetje disco in zijn moderne blueswerk. Met hun prachtige stemmen zorgen backing zangeressen Lisa Leuschner en Vicky Randle voor de sublieme aanvulling op de krachtige, soulvolle stem van Harrell. In de sublieme, gevoelvolle slowblues 'Life's Lessons' zingt Harrell over de wijze levenslessen die het jonge hoofdpersonage meekreeg van zijn grootvader. Als iedereen leefde volgens deze lessen hield zou de wereld veel beter en vredevoller zijn. Een grootse Jim pugh op de piano en gitaarvirtuoos D.K. Harrell zijn de grote instrumentale smaakmakers in deze wondermooie song. De blazers zijn heel het nummer aanwezig, zonder dominant te zijn. Met zijn gevoelvolle snarensolo zal gitarist Harrell heel wat mensen kippenvel bezorgen. 'Good Man' is een prachtige en krachtige soulsong met gospelinvloeden. De knappe tempo en sfeerwisselingen tillen 'Good Man' nog een paar niveaus horen. In dit autobiografisch nummer denkt Harrell terug naar de tijd dat men hem uitlachtte omdat hij overgewicht had. Jim Pugh is weer heel belangrijk op de toetsen, vooral in de zachte en trage stukken. De twee fantastische snarensolo's op de Cherry Red Gibson ES-45 zijn weer een genot voor de gitaarliefhebbers. Lisa Leuschner, Tia Caroll en Cathy Lemons maken het vocale gedeelte helemaal af. 
 
 
 
 
 
 
Met een hoogstaande drumintro trekt drummer June Core de slowblues 'Vibe With Me' op gang. De diepe baslijn van Andrew Moss is het kloppend hart van 'Vibe With Me'. Dit is BB King muziek zoals alleen D.K. Harrell hem kan schrijven en spelen. De gitaarsolo van Harrell zorgt voor een orgasme in onze gehoororganen. Verder is het andermaal genieten van de ingetogen, maar o, zo mooie blazers en het uitstekende toetsenwerk van Jim Pugh. Drummer Derrick Martin en percussioniste Vicky Randle zorgen voor een heerlijke Latino getinte groove in het liefdeslied 'Into The Room'. De prachtige stem van Harrell komt hier nogmaals volledig tot zijn recht. Natuurlijk ontbreekt ook hier geen solo op de Cherry Red Gibson ES-45. De swingende solo van Harrell past perfect bij de zomerse latino getinte sfeer van het nummer. Ook de blazers zijn weer massaal aanwezig met Mike Rinta op trombone, Niel Levonius op trompet en Aaron Lington op saxofoon en fluit. Vooral Aaron Lington op  de fluit gaat hier met de aandacht lopen. 'No Thanks To You' is een zeemzoete, soulvolle ballade, die gaat over de moeilijke weg naar succes die Harrell kende. Het is een droevige song met een happy end. Met Don Dally op viool en viola en Nikki Welch op cello krijgen we zelfs strijkers te horen. De strijkers en de blazers op de achtergrond vormen de perfecte combinatie tijdens de gevoelvolle gitaarsolo van Harrell. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Het tempo gaat de hoogte in voor de swingende bluesshuffle 'Liquor Store And Legs'. Drummer June Core en bassist Andrew Moss zorgen voor de swingende groove. Trombonespeler Mike Rinta, trompettist Niel Levonius, saxofonist Aaron Lington en gitarist D.K. Harrell zijn de instrumentale smaakmakers van dit feestelijke nummer. In de meeslepende bluesballade 'What Real Men Do' zijn de invloeden van de drie Kings andermaal duidelijk hoorbaar. Harrell zingt het nummer met veel passie en overtuiging. Voor de vocale afwerking kan hij weer rekenen op de uitstekende stemmen van Lisa Leuschner, Tia Caroll en Cathy Lemons. De snedige gitaarsolo van Harrell raakt je tot in de kleinste vezel van je lichaam en Jim Puch etaleert andermaal zijn grote waarde als toetsenist. Het album wordt afgesloten met het swingende gospelblues nummer 'Praise This Blues', waarin Lisa Leuschner, Vicky Randle, Alabama Mike, Anthony Boyd en Deb Lubin de opwindende gospelzang voor hun rekening nemen. 
 
 
 
 
 
 
Het album Talkin' Heavy van D.K. Harrell is een krachtig en meeslepend werk dat de luisteraar meeneemt op een reis door de diepten van blues, soul en rootsmuziek. Harrell weet met dit album een indrukwekkende mix van rauwe emotie, technische virtuositeit en authentieke storytelling neer te zetten. De nummers variëren van intieme, akoestische ballads tot energieke, ritmische tracks die de kracht en het gevoel van de blues en soul perfect vangen. De teksten zijn doordacht en vol emotie, vaak reflecterend op thema’s als liefde, strijd, doorzettingsvermogen en zelfexpressie. Harrell’s vocale prestaties zijn krachtig en vol gevoel, waardoor de luisteraar zich gemakkelijk kan verbinden met de verhalen die hij vertelt. Zijn muzikale stijl combineert traditionele blues en soul met een eigentijdse touch, wat het album zowel tijdloos als relevant maakt. Met 'Talkin' Heavy' bewijst D.K. Harrell dat hij een artiest is met een authentiek geluid en een groot talent. (8,5/10)
 
 
 
 
 
 
Walter Vanheuckelom
 
 
 
 
01. A Little Taste
02. Grown Now
03. Talkin’ Heavy
04. PTLD
05. Life’s Lessons
06. Good Man
07. Vibe With Me
08. Into The Room
09. No Thanks To You
10. Liquor Stores And Legs 
11. What Real Men Do 
12. Praise These Blues
 
 
 
D.K. Harrell: Zang en gitaar
Andrew Moss: Bas
Kid Andersen: Ritme gitaar
Jim Pugh: Orgel en piano
 
With
June Core: Drums (1,5,7,10,11,12)
Derrick “D’Mar” Martin: Drums (2,3,4,6,8,9)
Aaron Lington: Bariton saxofoon (1,4,5,6,7,11), Tenor saxofoon (2,3,4,6,7,8,10,11), fluit (8), Horn Arrangement (6,7,11)
Mike Rinta: Trombone (2,3,4,6,7,8,10,11); Horn Arrangement (2,3,4,8,10); String Arrangement (9)
Niel Levonius: Trompet (2,3,4,6,7,8,10,11)
Lisa Leuschner Andersen: Background Vocals (4,6,8,9,11,12)
Tia Carroll: Background Vocals (6,9,11)
Cathy Lemons: Background Vocals (6,11)
Russ Bryant: Tenor saxofoon (1, 5)
John Dupre: Trompet (1, 5)
Terry Hanck: Tenor Saxofoon fills (5)
Don Dally: Viool en viola (9)
Nikki Welch: Cello (9)
Alabama Mike: Vocals (12)
Anthony Boyd: Vocals (12)
Deb Lubin: Vocals (12)